Różnica między kawą a herbatą

Zarówno kawa, jak i herbata to napoje o długiej historii, które w ostatnich dziesięcioleciach stały się coraz bardziej popularne wśród mieszkańców krajów zachodnich. Kawa i herbata zawierają kofeinę, która jest substancją nadającą obu napojom właściwości pobudzające. Co więcej, ich podobieństwa wykraczają poza wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. W tym artykule porównamy korzyści zdrowotne kawy i herbaty, skupiając się na ich potencjalnym wpływie na układ sercowo-naczyniowy i zespół metaboliczny.

Jaka jest różnica między kawą a herbatą?

Chociaż zarówno kawa, jak i herbata zawierają kofeinę, to substancją odróżniającą je od siebie są polifenole zawarte w herbacie. Polifenole to naturalne substancje chemiczne występujące w roślinach, które nadają herbacie właściwości przeciwutleniające i mogą zapobiegać chorobom układu krążenia oraz cukrzycy typu 2. Kawa również zawiera polifenole, ale w znacznie mniejszych ilościach. Dwie substancje zawarte w kawie, które powiązano z lepszymi wynikami zdrowotnymi, to kwas chlorogenowy, który - jak wykazano - zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia, oraz octan kahweolu, który może obniżać wysokie ciśnienie krwi. Kofeina jest prawdopodobnie źródłem pozytywnego wpływu kawy na metabolizm. Jedno z badań wykazało, że kawa zwiększa tempo przemiany materii o 4% w porównaniu z wodą lub herbatą; to zwiększone tempo przemiany materii może prowadzić do utraty wagi lub zmniejszenia przyrostu masy ciała u osób, które piją ją regularnie (1). Zarówno kawa, jak i herbata są bogate w przeciwutleniacze, ale kawa zawiera ich najwięcej. Badanie opublikowane w czasopiśmie Journal of Agriculture and Food Chemistry wykazało, że kawa zawiera więcej przeciwutleniaczy niż czarna, zielona i biała herbata. W badaniu tym naukowcy porównali poziom przeciwutleniaczy w kawie parzonej z kawą parzoną w ziarnach, a także z różnymi rodzajami herbat. Stwierdzili, że kawa parzona zawiera od 3 do 10 razy więcej przeciwutleniaczy niż nieparzone ziarna kawy lub jakikolwiek rodzaj herbaty. Korzyści zdrowotne tych przeciwutleniaczy nie są do końca poznane. Uważa się jednak, że te związki chemiczne pomagają chronić komórki przed stresem oksydacyjnym, który ma miejsce, gdy organizm napotyka szkodliwe cząsteczki zwane wolnymi rodnikami. Antyoksydanty mogą zwalczać wolne rodniki, zanim spowodują one uszkodzenie komórek.

Kawa ma silniejszy wpływ na metabolizm lipidów

Wykazano, że zarówno kawa, jak i herbata obniżają ciśnienie krwi, ale działanie herbaty jest bardziej umiarkowane. Kawa może także poprawiać wrażliwość na insulinę, podczas gdy herbata nie wykazuje żadnego wpływu na ten stan. Jeśli chodzi o kontrolę wagi, oba napoje mają podobne działanie. Wydaje się jednak, że kawa ma silniejszy wpływ na metabolizm lipidów niż herbata.