Bitcoin: Najprostsze, najbardziej bezpośrednie wyjaśnieniePrzy całej uwadze mediów na temat informacje bitcoin, łatwo jest poczuć się pominiętym w tym nowomodnym systemie pieniężnym. Ale czym dokładnie jest Bitcoin? Jak to działa? I dlaczego powinno cię to obchodzić? Niech ten artykuł posłuży Ci za przewodnik po wszystkim, co musisz wiedzieć o Bitcoinie. Jeśli przeczytasz jeden artykuł o wirtualnej walucie w swoim życiu, to musi to być ten. Tutaj wyjaśniamy, czym jest Bitcoin, dlaczego powinieneś się tym przejmować i odpowiadamy na częste pytania, takie jak "Czy wydobywanie Bitcoinów to dobra inwestycja?". Następnie, gdy już zrozumiesz, jak działają Bitcoiny i jak są wydobywane, przechodzimy do omówienia ich przyszłego potencjału i tego, czy są dobrą inwestycją w świetle całego niedawnego szumu medialnego.

Czym jest Bitcoin?

Zacznijmy od zdefiniowania, czym jest Bitcoin. Bitcoin to wirtualna waluta, która jest całkowicie zdecentralizowana. Oznacza to, że nie jest emitowana przez rząd lub bank i nie jest kontrolowana przez żaden pojedynczy podmiot. Zamiast tego, Bitcoin używa księgi publicznej zwanej blockchain do rejestrowania transakcji, zdecentralizowanej sieci komputerów do weryfikacji tych transakcji oraz specyficznej jednostki miary do śledzenia wartości każdego Bitcoina.

Blockchain to seria "bloków" danych, które są tworzone co dziesięć minut, a następnie łączone razem, aby utworzyć łańcuch. Każdy blok zawiera zestaw transakcji, a bloki są połączone w łańcuch, ponieważ każdy blok zawiera hash poprzedniego bloku. W rezultacie, sieć blockchain jest nieocenzurowana, w pełni audytowalna i nie można nią manipulować.

Jak działa Bitcoin?

Jak przedstawiliśmy powyżej, Bitcoin używa zdecentralizowanej sieci do weryfikacji transakcji i tworzenia nowych "bloków" danych na blockchainie. Sieć składa się z kilku różnych typów komputerów, które współpracują ze sobą. Wszystkie komputery w sieci Bitcoin są nazywane górnikami, a każdy z nich konkuruje w tworzeniu nowych bloków i zarabianiu nowych Bitcoinów.

Teraz przyjrzyjmy się bliżej, jak sieć faktycznie weryfikuje transakcje Bitcoin. Za każdym razem, gdy transakcja jest wysyłana, dzieją się następujące rzeczy: Komputer nadawcy umieszcza informacje o transakcji (np. kto otrzymuje pieniądze, ile itp.) w bloku, a następnie blok jest wysyłany do sieci, gdzie inni górnicy pracują nad weryfikacją jego autentyczności. Po zweryfikowaniu transakcji jest ona dodawana do blockchaina, a saldo nadawcy jest zmniejszane o kwotę wysyłanych pieniędzy. Saldo odbiorcy jest zwiększane o tę samą kwotę.