Formuła 1: Przewodnik dla początkujących po świecie wyścigów samochodowychW ciągu ostatnich kilku lat widzieliśmy, jak wyścigi samochodowe przeszły od bycia sportem niszowym do szeroko dyskutowanego tematu. Jest to w dużej mierze dzięki rosnącej popularności Formuły 1 i podobnych lig wyścigów samochodowych. Adrenalina-pompujące wyścigi i high-end technologii stosowanych w tych samochodach uczyniły je coraz bardziej popularne wśród widzów, jak i kierowców. Choć z pewnymi różnicami, prawie wszystkie wyścigi składają się z dwóch kierowców rywalizujących ze sobą na torze przez około godzinę w identycznie wyposażonych samochodach. Brzmi to dość prosto, ale jest w tym dużo więcej prawdy! Przyjrzyjmy się, co sprawia, że Formuła 1 jest tak ekscytująca.

Czym jest Formuła 1?

Formuła 1, lub F1, jest głównym mistrzostwem w wyścigach samochodowych. Jest to najstarszy działający turniej wyścigów samochodowych na świecie, istniejący od 1950 roku. To był pierwszy i jest jedynym zawodem wyścigowym, który odbywa się na specjalnie zbudowanych torach. Bolidy używane w F1 to jednomiejscowe samochody wyścigowe z otwartym kołem, wyposażone w hybrydowy, turbodoładowany silnik V6 o pojemności 1,6 litra, wytwarzający maksymalnie 1500 koni mechanicznych.

Samochody są w stanie osiągnąć prędkość do 320km/h (200mph). Bolidy F1 są najszybszymi drogowymi samochodami sportowymi na świecie, a pod względem prędkości i przyspieszenia dorównują im tylko samochody sportowe z najwyższej półki. Bolidy F1 są w stanie osiągnąć 1000PS (wskaźnik pracy wykonanej na czas). Jest to najwyższy wskaźnik pracy wykonywanej w danym czasie na świecie, co sprawia, że samochody te mają najwyższy stosunek mocy do masy spośród wszystkich drogowych samochodów sportowych.

The secret world of Grand Prix racing

Wyścigi Grand Prix są właściwie błędnym określeniem, ponieważ nie ma żadnych rzeczywistych wyścigów jako takich. Dwóch kierowców w każdym z dwóch samochodów, którzy rywalizują ze sobą przez około godzinę z jedynym zamiarem ukończenia przed drugim kierowcą w każdym wyścigu - jest to właściwie seria krótkich sprintów pomiędzy dwoma samochodami, które ścigają się ze sobą. Dwóch kierowców w każdym samochodzie nosi słuchawki i komunikuje się ze swoimi inżynierami w pit lane (którzy monitorują przebieg wyścigu ze swojego końca) przez cały czas trwania wyścigu. Otrzymują oni instrukcje, kiedy należy przyspieszyć, a kiedy zwolnić, aby uzyskać przewagę nad konkurentem. Instrukcje są zazwyczaj wykonywane co do sekundy i to właśnie czyni F1 tak fascynującym sportem do oglądania - jest bardzo niewiele wydarzeń sportowych, w których o zwycięstwie decyduje tak mały margines.

Dlaczego F1 jest tak popularna?

Jest kilka powodów, dla których F1 jest tak popularna. Po pierwsze, jest to zdecydowanie najbardziej zaawansowany technologicznie sport wyścigowy na świecie. Bolidy są w stanie osiągać niemal naddźwiękowe prędkości, a robią to przy użyciu wysoce zaawansowanego hybrydowego silnika 1.6 V6 z turbodoładowaniem, który jest obecnie najmocniejszym silnikiem drogowym na świecie.

Samochody muszą być zbudowane według bardzo wysokich standardów mechanicznych i muszą wytrzymać ekstremalne ciśnienie. Istnieje bardzo niewiele turniejów wyścigów samochodowych, które odbywają się na specjalnie zbudowanych torach. F1 jest jednym z niewielu mistrzostw, które są ścigane na takich torach, co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi. Bolidy F1 są niezwykle szybkie i mogą osiągać prędkości przekraczające 320 km/h, co jest bardzo dużą prędkością jak na pojazd drogowy.

Jak działają wyścigi w F1?

Dwaj kierowcy w każdym bolidzie rywalizują ze sobą, aby ukończyć wyścig przed drugim kierowcą w tym samym bolidzie. Punkty są następnie dodawane do ich ogólnej klasyfikacji. W każdym samochodzie wyścigowym są dwa zespoły - kierowca i technik samochodowy. Kierowca musi prowadzić samochód tak szybko, jak to możliwe na torze, podczas gdy technik samochodowy musi upewnić się, że samochód nie przegrzeje się lub nie zabraknie mu paliwa. Kierowcy otrzymują instrukcje od swoich inżynierów w pit lane (którzy monitorują przebieg wyścigu ze swojej strony), kiedy należy przyspieszyć, a kiedy zwolnić, aby uzyskać przewagę nad konkurentem. Kierowcy muszą wykonywać te instrukcje do sekundy, aby nie stracić czasu. Kierowcy są wyposażeni w słuchawki i przez cały czas trwania wyścigu komunikują się ze swoimi inżynierami w pit lane. To właśnie sprawia, że F1 jest tak fascynującym sportem do oglądania - chociaż kierowcy rywalizują ze sobą na torze, są w rzeczywistości w ciągłej komunikacji ze sobą.